Ve dnech 14.10. – 19.10. probíhalo ve Slovinském Koperu mistrovství světa UWK dorostu, seniorů a veteránů v karate, kterého se zúčastnila i výprava reprezentantů ČR startujících pod hlavičkou České asociace okinawského karate a kobuda. Tohoto šampionátu, který poprvé v historii spojil všechny světové asociace v karate se zúčastnilo 47 států světa a přes 2000 startujících, kteří se po 4 dny utkávali o světové tituly. Čeští reprezentanti si v této konkurenci vedli opravdu výborně.

 

Ve středu 14.10. jsme splnili kritéria, která jsou potřebná pro start. Všichni, i když někteří s vypětím všech sil a nervů navážili svoje váhové limity a vstupu do bojů o světová prvenství již nestálo nic v cestě.

Ve čtvrtek 15.10. byly na programu eliminace kata dorostenek, eliminace kumite teamu dorostenců, dorostenek a mužů. Jako první nastoupila na tatami Tereza Jůnová (SKP Unitop Sokolov), která si hladce zajistila své místo pro nedělní finále. Další, kteří zasáhli do bojů o drahé kovy byl team dorostenek ve složení A.Lojdová, V.Jakubů, M.Budajová (všechny Champions team) doplněné o E.Týlovou (KK Lichnice), které si v kategorii teamů kumite sanbon dokráčely pro vydřenou bronzovou medaili. Ihned po této vyčerpávající zkoušce ovšem naskakují do kvalifikace v kategorii teamů rotation, kde na ně nikdo nestačí a katapultují se do nedělního finále, ve kterém se utkají o pozici nejvyšší s teamem favorizovaných Rumunek. Jako poslední na tatami tento den naskakují současně 2 naše teamy. Dorostenecký a seniorský ve složení M.Boguský,D.Pekuniak(oba Champions team), V.Vrabec(SKP Unitop Sokolov),Milan Tesař(Lions Pardubice).. Muži se drželi opravdu statečně… Vyprovodili z tatami nejdříve Indii, poté hvězdný Egypt a Itálii. V semifinále už to na team pozdějších vítězů z Anglie bohužel nestačilo a k velkému zklamání všech podléhají o 3.místo Brazílii. To team dorostenců si vedl o poznání lépe. V semifinále sice podlehl teamu vítězů z USA, ale o 3.místo s Italy již team ve složení L.Herák(Champions team), J.Szewieczek(KK Tygr KV), J.Mucha(Karate Hlinsko) nezaváhal a věší na krk zaslouženou placku..

V pátek se dostaly na řadu sólo kategorie dorostenců, dorostenek, mužů a žen v kata i kumite a ihned první želízko v ohni Daniel Krhut(SKP Unitop Sokolov) postupuje do nedělního finále. A.Lojdová(Champions team) v kategorii kumite -55Kg kráčí vesele až do semifinálového boje, kde doplácí na změnu pravidel o přešlapech a i přes jasné vedení je diskvalifikována z tohoto zápasu. O bronz již nezaváhala a přidává do české medailové sbírky další kov stejně jako Veronika Jakubů(Champions team) v kategorii dorostenky +55kg.

Sobota byla určena eliminacím disciplín veteránů kata, kumite i teamů. Zde jsme měli velmi silné zastoupení. Daniel Krhut(SKP Unitop Sokolov) opět hladce postupuje do nedělního finále ve svém kata veteránů bez rozdílu stylů, stejně jako Michal Kyncl(Karate Hlinsko). Do své eliminace nastoupil i Daniel Pekuniak(Champions team), který se nikdy na tatami v kategorii veteránů kumite dlouho nezdržel a kvalifikoval se do nedělního finále. Poslední tečkou tohoto dne byl kumite team veteránů ve složení D.Pekuniak(Champions team),D.Krhut(SKP Unitop Sokolov), Michal Kyncl,Miloslav Zdražil(Oba karate Hlinsko), kteří bezkonkurečně poráží všechny včetně semifinálových přátel ze Slovenska a také se již těší na nedělní boj o zlato.

Nedělní ráno začíná slavnostním nástupem finalistů všech kategorií a ihned poté se rozjíždí finálová klání. T.Jůnová(SKP Unitop Sokolov) suverénně vítězí ve své kategorii a obhajuje titul mistryně světa. Danielu Krhutovi(SKP Unitop Sokolov) zlato uniká jen o vlásek a tak v kategorii mužů bere stříbro a v kategorii veteránů bronz. Celá hala je natěšená na finálové boje teamu dorostenek, které právě přichází na řadu. Začátek boje se pro naše barvy nevyvíjí vůbec dobře. Prohráváme již 5:0, ale následuje ledová sprcha českých útoků a senzačně otáčíme na vítězství 12:6 České dorostenky jsou mistryně světa. To sleduje i Daniel Pekuniak(Champions team), který za nedlouho vyprovází ve svém finálovém duelu Italského obra před časovým limitem z tatami a stává se dalším z českých zlatých karatistů. Úplně posledním finálovým duelem celého šampionátu je boj o zlato mezi veterány z ČR a sebevědomými Italy. Tuto záležitost však velmi rychle za burácení celé haly řeší čeští veteráni, kteří svou šanci ani na chvilinku nepouští z rukou a zaslouženě obsazují metu nejvyšší.

Celková bilance ČR: 4x zlato, 1x stříbro, 5x bronz z této akce opět jen potvrzuje, že závodníci z CAOKK jsou opravdu velmi profesionálně vedeni a fungují, jako skvělý team.

Tímto velmi děkujeme našim štědrým přispěvatelům a podporovatelům, dále celému realizačnímu teamu a všem závodníkům především. www.caokk.cz